Vezetéknév vagy név megváltoztatása - mikor és hogyan?

Névváltozás általában a házassághoz vagy a váláshoz kapcsolódik. A vezetéknevet és utónevet azonban más esetekben is megváltoztathatja, ha annak fontos okai vannak. Hogyan kell csinálni? Lehetséges-e megváltoztatni a vezetéknevet a partner nevére? Mi az oka annak, hogy megváltoztatja a nevét? 

Névváltozás és házasság

Leggyakrabban a házasságkötés kapcsán változtatják meg a vezetéknevet.
Minden házastárs maga dönti el, hogy mi lesz a vezetékneve a házasság után. Milyen lehetőségek vannak itt? A házastársak:

  • közös vezetéknevet viseljen, amely egyikük korábbi neve; vagy
  • - a házastársak megtarthatják korábbi vezetéknevüket, vagy
  • az egyik házastárs kombinálhatja a másik házastárs vezetéknevét a vezetéknevével - az egyesülés eredményeként létrejött vezetéknév azonban nem lehet két résznél több.

Az anyakönyvi hivatal vezetője előtt tett nyilatkozat arról dönt, hogy mely házastársak lesznek házasságkötés után. A nyilatkozatot közvetlenül a házasságkötés után, vagy az anyakönyvi hivatal vezetőjének igazolás kiállítása előtt lehet benyújtani, miszerint a házasságot kizáró körülmények nincsenek. Ha a nyilatkozatot nem nyújtják be, minden házastárs megtartja korábbi vezetéknevét. Lásd még

  • Hogyan lehet útlevelet szerezni egy felnőtt és egy gyermek számára?
  • További foglalkoztatás - tájékoztatni kell-e a munkáltatót?
  • A részmunkaidőben foglalkoztatottak túlórázási juttatása

Névváltás és válás

Névváltozás válás után is lehetséges. Az elvált házastárs, aki a házasságkötés következtében megváltoztatta a vezetéknevét, visszatérhet a házasságkötés előtti vezetéknevéhez. Ezt csináld meg:

  • nyújtsa be a korábbi névre vonatkozó visszaküldési nyilatkozatot az anyakönyvi hivatal vezetője vagy konzul előtt;
  • tegye meg a válás jogerőre emelkedésétől számított három hónapon belül.

Ennek oka az Art. 59. -a a család- és gyámügyi törvénykönyvből.

Törvény a név és a vezetéknév megváltoztatásáról

A vezetéknév nemcsak házasság vagy válás kapcsán változtatható meg. A név és a vezetéknév megváltoztatásáról szóló törvény szabályozza. Meghatározza, hogy ki, mikor és hogyan változtathatja meg a nevet vagy a vezetéknevet adminisztrációs módban.

A névváltoztatás azt jelenti:

  • a kiválasztott név helyettesítése egy másik névvel,
  • két megadott név egy névre cserélve vagy fordítva, középnév hozzáadásával,
  • a név vagy a nevek helyesírásának megváltoztatása
  • a nevek sorrendjének megváltoztatása.

A névváltoztatás azt jelenti:

  • váltson más névre,
  • a név helyesírásának megváltoztatása,
  • a vezetéknév megváltozása a női vagy férfi nemnek megfelelő forma miatt.

Csak jó okokból változtasson

Nem változtathatja meg a nevét vagy vezetéknevét Lengyelországban, csak azért, mert már nem tetszik az előző. Névváltozás vagy egy név akkor lehetséges, ha azt jó okok okozzák. A név és vezetéknév megváltoztatásáról szóló törvény példát tartalmaz a fontos okok felsorolására. A változásokról szól:

  • az emberi méltóságot gúnyoló vagy azzal nem egyező név vagy vezetéknév;
  • a használt kereszt- vagy utónév;
  • a jogellenesen megváltoztatott névben vagy vezetéknévben;
  • annak az országnak a törvényével összhangban viselt néven vagy vezetéknéven, amelynek állampolgára

„A művészet szolgáltatásában használják. 4 mp A név és vezetéknév megváltoztatásáról szóló 2008. évi törvény 1. §-ában a "fontos ok " kifejezés az ún. homályos feltételek, és az illetékes hatóság beleegyezését adja a név és a vezetéknév megváltoztatásához adminisztratív mérlegelés alapján. A névváltozás egyik fontos okát minden egyes esetben külön-külön kell értékelni, és a kérelmezőnek meg kell győznie a közigazgatási hatóságot arról, hogy az általa megjelölt változás oka elég jelentős ahhoz, hogy a hatóság meg tudja valósítani a változást, objektíven jelentősnek tekintve. A név és a vezetéknév megváltoztatásának fontos okai nemcsak a változtatást kérő személy szubjektív meggyőződéséből fakadhatnak, hanem értékelése során objektív és racionalizált kritériumoknak is meg kell felelniük. Az államigazgatási szervek szempontjainak korlátozásának a nyilvánvaló alaptalanság elemeinek a párt indítékaiban való meglétének (vagy hiányának) a megállapítását kell megállapítania, például a szeszélyesség vagy az ellentmondás jellemzői. "A Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság 2017. szeptember 22-i ítélete, ügyirat ref. sz. II OSK 69/16

A név megváltoztatása történelmi névre

A nevét megváltoztatni kívánó személynek fel kell tüntetnie az új nevet. Itt lehet a kísértés, hogy elfogadjon egy általánosan ismert nevet, például egy történelmi nevet. Ilyen névre azonban a legtöbb esetben nem lehet váltani.

Mi van, ha valaki szeretné megváltoztatni a nevét egy történelmi névre, amely híres a kultúra, a tudomány, a politikai, a társadalmi vagy a katonai tevékenység területén? Bizonyítania kell, hogy:

  • névváltoztatás jó okokból történik, és
  • családtagjai vannak ezzel a vezetéknévvel; családtag a név- vagy vezetéknévváltoztatást kérő személy házastársa vagy felmenője (azaz apa, anya, nagyapa, nagymama, dédapja, dédnagymama stb.).

Váltás a partner nevére - lehetséges??

Megváltoztathatja a nevét azon az alapon, hogy informális kapcsolatban áll? Az a tény, hogy informális kapcsolatban áll, nem elegendő ok arra, hogy a vezetéknevét partnerére változtassa. Ezt állapította meg a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság 2017. október 10-i ítéletében, a ref. sz. II OSK 293/16.

A Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság megállapította, hogy „a lengyel jogrendszer számára ismeretlen élettársi kapcsolat névváltoztatásának érvényes okokként történő minősítése sérti ezt a jogrendet. Ez vonatkozik a civil partnerségekre, azonos nemű emberekre, valamint a különböző neműek kapcsolataira. [...] Az a szubjektív igény, hogy a családi vezetéknevet ténybeli kapcsolatból eredő vezetéknévvé változtassák, bár érzelmi kapcsolatok és közös élet indokolja, nem felel meg a feltevésnek "csak fontos okokból"..

Mikor változtathatja meg a külföldi a nevét vagy a vezetéknevét Lengyelországban??

A külföldiek megváltoztathatják az utó- és vezetéknevüket Lengyelországban - de csak néhányra.

A név és a vezetéknév ugyanolyan feltételekkel történő megváltoztatásának lehetősége vonatkozik azokra a külföldiekre, akik nem rendelkeznek egyetlen ország állampolgárságával sem. A feltétel az, hogy Lengyelországban legyen lakóhelyük.

A Lengyel Köztársaságban menekültstátuszt elnyert külföld nevének és vezetéknevének megváltoztatása is megengedett. A változtatásokat csak az élethez, az egészséghez, a szabadsághoz vagy a személyes biztonsághoz való jog veszélyeztetésével kapcsolatos különösen fontos okokból lehet végrehajtani. A gyakorlatban ez azokra az emberekre vonatkozik, akik a fenyegető veszély miatt menekültek el hazájukból, és meg kell változtatniuk identitásukat..

A szülő vezetéknevének megváltoztatása - mi van a gyermek nevével?

Akár névváltoztatás egy szülő kiterjeszti a gyermekek nevére? A következő szabályok érvényesek.

Ha mindkét szülő megváltoztatja a vezetéknevét:

  • a vezetéknév változása az adott házasság kiskorú gyermekeire is kiterjed;
  • a vezetéknév megváltozása az e házasságból született gyermekekre is kiterjed.

Ha az egyik szülő megváltoztatja a vezetéknevet (vagy családnevet):

  • a másik szülő beleegyezése szükséges a kiskorú gyermekek és az azonos szülőktől származó gyermekek vezetéknevének megváltoztatásához;
  • Nincs szükség a másik szülő beleegyezésére, ha nincs teljes jogképessége, vagy ha megfosztják a szülői hatalomtól, vagy meghalt;
  • ha a gyermek 13 éves vagy annál idősebb a névváltoztatáskor, akkor a gyermek nevének megváltoztatásához a gyermek hozzájárulása is szükséges.

Mi van, ha a szülők nem tudnak kommunikálni? Ezután a szülők mindegyike a gyámhatósághoz fordulhat a gyermek vezetéknevének megváltoztatásához való hozzájárulás érdekében. Az ügyet a bíróság rendezi.

Névváltás a gyermek beleegyezésével

Korábban azt említették névváltoztatás a szülő kiterjesztheti a gyermek nevére. A 13 éves vagy idősebb gyermekeknek azonban bele kell egyezniük a vezetéknevük megváltoztatásába.

A gyermek kifejezi beleegyezését a név megváltoztatásához:

  • személyesen az anyakönyvi hivatal vezetője vagy helyettese előtt; vagy
  • írásban, közjegyző által hitelesített aláírással.

A Lengyel Köztársaság területén kívül lakó gyermekek a Lengyel Köztársaság konzulján keresztül nyilatkozhatnak beleegyezésükről.

Hasonló a helyzet, amikor a szülőnek bele kell egyeznie a gyermek vezetéknevének megváltoztatásába. Ezután közjegyzőhöz kell fordulnia, és a jelenlétében alá kell írnia a beleegyezést, vagy az anyakönyvi hivatal vezetőjéhez, és személyesen meg kell adnia beleegyezését. A Lengyelországon kívül élő embereknek a konzulnál kell rendezniük az ügyet.

Név és vezetéknév megváltoztatása - hol kell benyújtani a pályázatot?

A név- és vezetéknév-változtatás iránti kérelmet az anyakönyvi hivatal kiválasztott vezetőjéhez nyújtják be. Ha valaki külföldön él, a kérelmet a konzulon keresztül lehet benyújtani. Ezután annak a nyilvántartó hivatalnak a vezetőjét jelölik meg, akinek a kérelmet továbbítani kell.

Kinek kell benyújtania a kérelmet? A változtatásra jelentkező kérésére a név vagy a vezetéknév megváltozik. A kiskorú gyermek nevét vagy vezetéknevét a gyermek törvényes képviselőjének kérésére megváltoztatják.  

A név vagy vezetéknév megváltoztatása iránti kérelem a következőket tartalmazza:

  • a változással érintett személy keresztneve (nevei), vezetékneve és családneve
  • a születési anyakönyvi kivonatot és a házassági anyakönyvi kivonatot készítő anyakönyvi hivatal vezetőjének megjelölése, ha a név- és vezetéknévváltás erre az igazolásra vonatkozik,
  • PESEL szám, ha van hozzárendelve;
  • név vagy vezetéknév, amelyen változtatni kell;
  • annak a helynek a megjelölése, ahol a kiskorú gyermekek születési anyakönyvi kivonatát kiállították, ha a név vagy vezetéknév változása e cselekményekre vonatkozik;
  • a kérelmező levelezési címe;
  • megalapozottság;
  • a kérelmező nyilatkozata arról, hogy ugyanabban az esetben korábban nem nyújtott be kérelmet az anyakönyvi hivatal másik vezetőjéhez, vagy hogy egyetlen határozatot sem utasítottak el.
  • ha a kérelmezőnek és kiskorú gyermekeinek nincsenek a Lengyel Köztársaság területén kiállított anyakönyvi nyilvántartásai, a kérelmező kérelmet nyújt be a külföldi személyi iratok átírására a név vagy vezetéknév megváltoztatásának kérelmével együtt..

A név vagy vezetéknév megváltoztatásáról a nyilvántartási hivatal vezetője, vagy a helyettese hoz döntést. A határozat azonnal végrehajtható. Döntés a név vagy vezetéknév megváltoztatásáról. Javasoljuk: Válás - mikor és milyen következményekkel jár?