Üdülési pótlék - köteles a munkáltató fizetni?

Több éve egy nagy gyártóüzemben dolgozom. A személyzet egyik tagja sem kapott soha üdülési támogatást munkáltatójától. Minden munkavállaló kérhet ilyen díjazást? Az üdülési támogatást minden munkáltató kötelezi-e, vagy elutasítható-e?

Angelika, Radom

Körülbelül egy tucat évvel ezelőtt minden nagyobb munkahelynek megvolt a maga üdülőközpontja, ahová nyaralni küldték alkalmazottaikat. Ma meglehetősen nehéz olyan munkáltatót találni, aki a saját üdülőhelyével büszkélkedhetne. Az alkalmazottak fizetésének kötelezettsége azonban továbbra is fennáll üdülési pótlék. Ezt a kötelezettséget azonban csak bizonyos vállalkozóknak kell teljesíteniük bizonyos helyzetekben.

Üdülési juttatás vagy a társaság szociális ellátási alapja

Alapján törvény a társasági szociális ellátások alapjáról, Art. 3. cikk szerint minden olyan munkáltató, aki január 1-jén kevesebb, mint 50 alkalmazottat foglalkoztat, mentesül a Társadalmi Juttatási Alap (ZFŚS) létrehozása alól. Az alap alternatívája az üdülési juttatás legyen.

50 főnél teljesebb munkaidőt foglalkoztató munkahelyek esetén kötelesek szociális ellátási alapot létrehozni, ezért az üdülési juttatást pihenőhelyi támogatással helyettesítik.

Azok a munkahelyek, amelyek teljes munkaidőben kevesebb, mint 50 alkalmazottat foglalkoztatnak, lemondhatnak mind a Társaság szociális ellátások alapjának létrehozásáról, mind az üdülési juttatások folyósításáról. Erről azonban legkésőbb az adott év január végéig értesíteniük kell alkalmazottaikat. A költségvetési intézményeknek szociális ellátási alapot kell létrehozniuk a munkavállalók számától függetlenül.

Lásd még

  • A ruhák mosásához egyenértékű

Hagyja az ellátást - aki jogosult a felhasználásra

A távolléti juttatásokat nem a szociális alapból folyósítják, és ez minden munkavállalónak jár, aki munkaszerződés alapján dolgozik. Ebben a helyzetben az üdülési juttatás joga és összege nem függ az anyagi, családi vagy egészségügyi helyzettől. Az üdülési díjat nem lehet a szolgálat időtartamától függeni.

Az a munkavállaló, aki egy adott naptári évben megszakítás nélkül 14 napos szabadságot tölt, jogosult további díjazásra. Fontos, hogy a 14 nap naptári nap, nem munkanap, tehát nem mindegy, hogy volt-e ünnep az ünnep alatt, vagy az alkalmazott ténylegesen hány napot töltött. Az a munkavállaló is jogosult az ellátásra, aki a felmondási idő alatt szabadságot vesz ki. 3. cikk, (3) bekezdés 5 minketa társaság szociális juttatási alapjáról
Bekezdésben említett üdülési támogatás A 4. cikk szerint a munkáltató évente egyszer fizet minden alkalmazottnak, aki az adott naptári évben legalább 14 egymást követő naptári napig igénybe veszi az üdülési szabadságot..

Mennyibe kerül az üdülési támogatás??

Az üdülési juttatások kifizetését szabályozó jogszabályi rendelkezések nem határozzák meg alsó határukat. Ugyanakkor jelzik, hogy az üdülési szabadság maximális összege megegyezhet a szociális alap adott naptári évben alkalmazandó támogatásával. Viszont a leírás összege az előző év második felében a nemzetgazdaság havi átlagbérének összegétől függ. 

Az üdülési fizetés maximális összege 2021-ban (a munkaidő arányában):

  • egy normál körülmények között foglalkoztatott személyenként - 1 550,26 HUF,
  • egy különleges körülmények között vagy különleges jellegű munkában alkalmazott személy esetében - 2 067,01 HUF,
  • fiatalkorú munkavállalónként:

           - az oktatás első éve - 206,70 HUF,
           - az oktatás második éve - 248,04 HUF,
           - az oktatás 3. éve - 289,38 HUF.

Ha egy adott évben a munkáltató a szociális alapba fizetendő járulék összegénél alacsonyabb összegű üdülési támogatást fizet, akkor erről január végéig minden dolgozót értesítenie kell. Az üdülési juttatások kifizetésének szabályait be kell építeni a munkahely belső szabályzatába. Ha azonban ezt nem határozták meg, a hatályos szabályok előírják, hogy az üdülési támogatást legkésőbb a munkavállaló éves szabadságának előestéjén kell folyósítani. Ebből a célból a munkavállalónak nem kell kérelmet benyújtania. Javasoljuk: éves szabadság - mikor kell megrendelni?