éves szabadság a gyermekgondozásból való visszatérés után

2018. március 15-től 2021. szeptember 30-ig szülői szabadságon vagyok. Az első munkanapon lejárt szabadságra szeretnék kérni munkáltatómat. Amikor 2018-ban megkezdtem a gyermekgondozási szabadságot, 26 napom volt erre az évre (egyetlenegyet sem használtam). Szeretném tudni, hogy ugyanez vonatkozik-e az éves szabadság kiszámítására a gyermekgondozásból való visszatérés után?

Ewa, Trzebnica

A szülői szabadság idejére a munkavállalónak nincs meg a szabadsága szabadsága - mint a szülési vagy a szülői szabadság esetében..

A munkavállaló éves szabadságának dimenziója

Az éves szabadság az egyik kiváltság, amelytől a munkavállaló nem mondhat le. A szabadság éves időtartama 20 vagy 26 nap, a szolgálati idő hosszától függ. Ha a munkavállalónak legalább 10 éves munkatapasztalata van, akkor magasabb szabadságra jogosult, más esetekben kisebb számú szabadságnap vonatkozik rá.. A szabadság összegének meghatározására más szabályok vonatkoznak a munkaviszony első évében és a fiatal alkalmazottak esetében.

Mi számít a vakációs gyakorlatnak?

Az üdülési periódus meghatározása érdekében feltételezzük, hogy más munkáltatóknál foglalkoztatottak, és a munkavállaló végzettséggel rendelkezik. A foglalkoztatási időszakokat a foglalkoztatási igazolások alapján számolják. Ez azt jelenti, hogy a munkatapasztalat nem foglalja magában a polgári jogi szerződések szerinti munkát vagy a saját vállalkozás vezetését.

Ami az oktatást illeti, a szabadságidőbe beleszámított időtartam attól függ, hogy milyen iskolát végzett a munkavállaló, és 3 és 8 év között változhat. Az oktatás megerősítése oklevél vagy megfelelő igazolás, amelyet be kell nyújtani a munkahelyre.

Mikor esedékes az arányos szabadság?

A 20 vagy 26 napos szabadság hossza egy teljes naptári éven alapul. Bizonyos esetekben azonban a munkavállalót arányos szabadság illeti meg. A Munka Törvénykönyvének 1551. cikke pontosításokat tartalmaz a számítás alapelveivel kapcsolatban. A Munka Törvénykönyvének 1551. cikke

1. § Abban a naptári évben, amelyben a következő szabadságra jogosult munkavállalóval munkaviszony megszűnik, a munkavállaló szabadságra jogosult:

1) a jelenlegi munkáltatóval - az adott munkáltatónál a munkaviszony megszűnésének évében eltöltött időtartam arányában, kivéve, ha a munkavállaló a szabadságot a jogviszony megszűnése előtt arra jogosult mértékben vagy nagyobb mértékben használta fel;
2) a következő munkáltatónál - a dimenzióban:

a) az adott naptári év végéig hátralévő időtartammal arányos - egy adott naptári év végéig nem rövidebb ideig tartó munkaviszony esetén,
b) az adott naptári évben a foglalkoztatás időtartamával arányos - az adott naptári év végénél rövidebb ideig tartó munkaviszony esetén, a 2. § figyelembevételével.

Egy másik rendelkezés, vagyis az Art. 1552, minden más olyan helyzetre vonatkozik, ahol a fenti elvek érvényesek. Tehát azon munkavállalók esetében, akik a naptári év során a következők miatt távoznak: 

  • fizetetlen szabadság,
  • szülői szabadság,
  • katonai alapszolgálat vagy annak alternatív formái, előkészítő szolgálat, időszakos katonai szolgálat, területi rotációs katonai szolgálat, katonai kiképzés vagy katonai gyakorlatok teljesítése,
  • ideiglenes letartóztatás,
  • börtönbüntetés letöltését,
  • igazolatlan hiányzás a munkától

- legalább egy hónapig tartó, az 1552. § 1. § 2. pontjának megfelelően felhalmozott szabadságot kap.

A gyermekgondozásból, fizetés nélküli, katonai szolgálatból, ideiglenes letartóztatásból, börtönbüntetés letöltéséből vagy igazolatlan hiányzásból való visszatérés után az éves szabadságot abban az évben csökkentik, amelyben a munkavállaló visszatér a munkába.

Az éves szabadság megszerzése abban az évben, amikor a munkavállaló megkezdi a gyermekgondozást

A fenti előírások alapján az éves szabadság akkor csökken, amikor a munkavállaló év közben visszatér a gyermekgondozásból. Ez azonban nem vonatkozik arra az esetre, amikor a munkavállaló megkezdi az oktatási juttatások igénybevételét. Érdemes megjegyezni, hogy az éves szabadságot előre megvásárolják, vagyis az év elején a munkavállalónak joga van felhasználni a teljes összeget. Így arra az évre, amelyben a gyermekgondozási szabadság megkezdődik, teljes munkaidős szabadság jár.

1. példa.

Magdalena gyermekgondozási szabadságot szeretne igénybe venni 2021 októberétől 2021 végéig. A 2021-ra szóló éves szabadság teljes egészében, azaz 20 napig áll majd rendelkezésére (mivel nincs 10 éves gyakorlata), míg 2021-ben nem lesz rá jogosult..

2. példa.

Marta úgy döntött, hogy 2021. július 1. és szeptember 30. között gyermekgondozási szabadságot vesz igénybe. Az éves szabadság ideje ebben az évben 26 nap. Ez azt jelenti, hogy Marta 2021-ra teljes munkaidős szabadságra lesz jogosult, mert 2021. január 1-jén 26 napos szabadságra tett szert..

Éves szabadság a gyermekgondozásból való visszatérés után

A legalább egy hónapig tartó szülői szabadság esetén az éves szabadság összegét az adott munkáltatónál a naptári év végéig hátralévő munkaidő arányában határozzák meg. A csökkentésre minden teljes naptári hónap végén sor kerül. Ez azt jelenti, hogy az év során a személyes gyermekgondozás minden hónapja 1/12-vel csökkenti az összeget.

3. példa.

Az olvasói kérdés feltételezései alapján az éves szabadságot a gyermekgondozásból való visszatérés után a következőképpen kell kiszámítani:
26 nap / 12 hónap (naptári év) x 4 hónap (2021. szeptember - december) = 8,67 nap.
Mivel a dimenziót mindig a munkavállaló javára kerekítik, a gyermekgondozásból való visszatérés után az éves szabadság 2021-ban esedékes 9 nap összegben. Ezen felül hozzá kell adni a 2018-as ünnepi hátralékot (26 nap). Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy 2019-re a szabadság nem esedékes (az egész évet oktatással töltötték).

Összefoglalva: ha a gyermek személyes gondozása azután kezdődik, hogy a munkavállaló megszerzi az éves szabadsághoz való jogot, akkor a szabadság mértéke nem csökken. Míg üdülési szabadság a gyermekgondozásból való visszatérés után az év során (ha a munkavállaló egy adott év január 1-jén volt szülői szabadságon), akkor az abban az évben ledolgozott időszak arányában jogosult. Javasoljuk: Az egészségügyi ellátáshoz való jog a Nemzeti Egészségpénztártól - attól az időponttól kezdve, amikor új munkahelyre esedékes?