Egy serdülő munkája csak szülői beleegyezéssel?

Bizonyos esetekben a munka megkezdése összefüggésbe hozható a megfelelő emberek beleegyezésének szükségességével - ez a helyzet például a fiatal alkalmazottak esetében. A Munka Törvénykönyve egyértelműen meghatározza, hogy a kiskorú milyen körülmények között kérjen engedélyt szüleitől egy adott vállalatban való munkavégzéshez. Ellenőrizze, hogy fiatalkori munka csak szülei beleegyezésével történhet?

Kamasz a munkajogban

A munkavállaló lehet felnőtt - ezt kifejezetten kimondja az Art. 22. törvény 2. §. Másrészt a jelenlegi szabályozás bizonyos esetekben sokkal fiatalabbak alkalmazását teszi lehetővé, bár meg kell jegyezni, hogy ez különleges feltételek mellett történik. Az ilyen munkavállalókat fiatalkorúaknak nevezik.

A lengyel jogban a fiatalkorú fogalmát többféle módon definiálják. Az Art. A Munka Törvénykönyve 190. cikkének (1) bekezdése szerint e törvény értelmében serdülő az a személy, aki 15 éves és nem töltötte be a 18. életévét.

Rendszerint 15 éven aluli személy nem alkalmazható munkavállalóként. Van azonban néhány kivétel ez alól a szabály alól:

  • az a személy, aki elvégezte a nyolcéves általános iskolát, és nem töltötte be a 15. életévét, a serdülők számára meghatározott feltételekkel alkalmazható abban a naptári évben, amelyben betölti a 15. életévét, vagy szakképzés formájában szakképzés formájában;
  • az a személy, aki nem fejezte be a nyolcéves általános iskolát, és még nem töltötte be a 15. életévét, a serdülők számára meghatározott feltételekkel alkalmazható szakmai előkészítés céljából, egy adott munkára való képzés formájában..

A Munka Törvénykönyve 191. cikkének (1) bekezdése
Csak olyan kiskorúakat lehet alkalmazni, akik:
- legalább nyolcéves általános iskolát végzett;
- orvosi igazolást nyújtanak be arról, hogy egy adott típusú munka nem veszélyezteti egészségüket. Lásd még

  • Fiatal munkavállaló - minden, amit tudnia kell
  • Felnőtt serdülő - mik a jogai?
  • Tanulmány és munka - lehetséges ez a kombináció??

Ifjúsági munka és a szülők beleegyezése

A fiatalok foglalkoztatása különleges feltételek mellett történik - e rendelet célja az ilyen személyek egészségének védelme és az oktatás folytatásának lehetővé tétele. Arra is emlékeznünk kell, hogy a kiskorú nem teljes jogképességgel rendelkezik, és 18 éves koráig szülői felügyelet alatt vagy kijelölt törvényes gyámok gondozásában marad. Mindez azt jelenti, hogy a serdülő foglalkoztatása a Munka Törvénykönyvének speciális rendelkezésein alapul.

Az a fiatal, aki 15 évesnél fiatalabb és munkaszerződés alapján szeretne munkát vállalni, ezt csak törvényes képviselőinek beleegyezésével teheti meg (feltéve, hogy a Munka Törvénykönyve lehetővé teszi az ilyen személy számára munkaviszony létesítését).. 

Ha a serdülő nem fejezte be a nyolcéves általános iskolát, akkor további engedély szükséges az adott intézmény igazgatójától.

Hogyan lehet hozzájárulni egy fiatal munkájához?

Ha egy fiatalnak munkaszerződés megkötéséhez a törvényes képviselőinek beleegyezése szükséges, az engedélyt írásban kell megadni.

A következő információkat kell tartalmaznia:

  • a munkát kezdeni szándékozó kiskorú adatai - neve, vezetékneve, címe és PESEL-száma;
  • a kiskorú szüleinek / törvényes gondviselőinek adatai - név, vezetéknév, cím, elérhetőségi telefonszám, valamint a személyi igazolvány (útlevél vagy személyi igazolvány) típusa és száma;
  • képlet - beleegyezem / gyermekünk / egyházközségem munkájába

    .;

  • a fiatal pontos foglalkoztatásának pontos adatai;
  • a kiskorú törvényes képviselőjének / képviselőinek aláírása / aláírása.

Ki járul hozzá a kiskorú munkájához?

Az alapprobléma abban az esetben, ha egy fiatalnak hozzájárulást nyújt a kereső munkavégzéshez, az az, hogy melyik szülő jogosult megfelelő nyilatkozat benyújtására. Ha mindkettőjük szülői felelősséggel tartozik, a beleegyezést közösen kell megadni. Az Art. Tartalma szerint A család- és gondnoksági törvénykönyv 97. cikkének 2. §-a alapján a szülők közösen döntenek a gyermek fontos ügyeiről, ha közöttük nincs megegyezés, a gyámügyi bíróság dönt.

Hasonlóképpen, a törvényes gyámok beleegyezése esetén - ha ketten vannak, mindegyiknek megfelelő nyilatkozatot kell benyújtania.

Természetesen a szülői hatalom hiánya vagy annak gyakorlásának korlátozása az egyik szülő vonatkozásában azt jelenti, hogy csak egy szülő ad hozzájárulást a munkavégzéshez - aki teljes jogkörrel rendelkezik a gyermek felett..

Az Art. A Munka Törvénykönyve 3045. cikke szerint a 16 évesnél fiatalabb gyermek munkáját vagy egyéb jövedelemszerző tevékenységét csak kulturális, művészeti, sport- vagy reklámtevékenységet folytató szervezet javára szabad elvégezni, és ehhez a gyermek törvényes képviselőjének vagy gondviselőjének előzetes hozzájárulására van szükség, valamint az illetékes munkaügyi felügyelő engedélyei.

Az illetékes munkaügyi felügyelő az e rendelkezésben meghatározott szervezet kérelmére ad ki engedélyt, feltéve, hogy a gyermek munkája nem jelent veszélyt az életére, az egészségére és a pszichofizikai fejlődésére, és nem veszélyezteti az iskolai kötelezettség teljesítését..

Fiatalkorú munkája polgári jogi szerződés alapján

Meg kell-e egy serdülő megbízási szerződés vagy konkrét feladat szerinti munkájához törvényes képviselőinek beleegyezését is? Kiderült, hogy az. Kiskorúval polgári jogi szerződés megkötése jogilag megengedett, feltéve, hogy szülei vagy törvényes gyámjai tudnak erről..

Jelen esetben a beleegyezést nem kell írásban kifejezni, hanem szóban is megtehető. Polgári jogi szerződés megkötéséhez engedélyre van szükség, ha a kiskorú 13 éves vagy annál idősebb. Természetesen a fiatalabb gyermekekkel kapcsolatban csak a szülők vagy a törvényes gondviselők döntenek teljes egészében a foglalkoztatásukról (a 13 évesnél fiatalabb gyermekek egyáltalán nem köthetnek szerződést).

Érdemes megjegyezni, hogy a kiskorú munkája megbízás vagy konkrét feladatra vonatkozó szerződés alapján nincs korlátozva a ténylegesen elvégzett tevékenységek óraszáma szempontjából. A kiskorú a munkaszerződéssel ellentétben elvileg tetszőleges óraszámra nyújthatja szolgáltatásait.

Ifjúsági munka és a szülői beleegyezés hiánya

A szükséges szülői beleegyezés hiánya azt jelenti, hogy az aláírt szerződésnek nincs joghatása - ha a kiskorú ebben az esetben munkát vállal, akkor azt illegálisan végzi.

A munka megkezdéséhez azonban nem minden kamasznak lesz szüksége szüleinek vagy törvényes gondviselőinek beleegyezésére. Mint Art. A Munka Törvénykönyve 22. cikkének (3) bekezdése szerint a korlátozottan cselekvőképes személy a törvényes képviselő beleegyezése nélkül munkaviszonyba léphet és e jogviszonnyal kapcsolatos jogi intézkedéseket hajthat végre. Ha azonban a munkaviszony ellentétes az adott személy javával, a törvényes képviselő a gyámügyi bíróság beleegyezésével megszüntetheti a munkaviszonyt.

A fiatalkorú korlátozottan cselekvőképes lesz 13 éves kora után - ez addig tart, amíg el nem éri a nagykorúságot. Ebben az esetben a törvényes képviselők hozzájárulása a munka elvégzéséhez csak akkor szükséges, ha a serdülő 15 évesnél fiatalabb. A kamaszok szakképzéséről és javadalmazásáról szóló, 1996. május 28-i Miniszterek Tanácsának 19. §-a
A tanulószerződéses gyakorlás ideje alatt egy Młodocian jogosult az előző negyedévben a nemzetgazdaság havi átlagbérének százalékában számított díjazásra, amely a következő hónap első napjától kezdődően lép hatályba, miután a Központi Statisztikai Hivatal elnöke bejelentette a Lengyel Köztársaság Hivatalos Lapjában a "Monitor Polski ".
A javadalmazás százaléka:
- az oktatás első évében - legalább 5%;
- az oktatás második évében - legalább 6%;
- az oktatás harmadik évében - legalább 7%. Javasoljuk: Mikor vegye igénybe a kéthetes nyaralást?