Alkalmazott kiküldése - mikor lehetséges?

A szerződésben megjelölt munkahelyem van a társaság székhelyén. Az egyik üzlet dolgozóinak hiánya miatt a munkáltató egy 100 km-re található városba akar delegálni. Le kell-e teljesítenem egy ilyen hivatalos parancsot? A munkavállaló kirendelése jogszerű lesz-e, még akkor is, ha ehhez nem járul hozzá?

Radoslaw, Świebodzin

A Munka Törvénykönyve 42. cikkének (4) bekezdése alapján a munkáltató megteheti alkalmazottat delegálni ideiglenesen a szerződésben meghatározottaktól eltérő munka elvégzésére. Egy ilyen eseményt azonban a munkáltató sajátos igényeinek kell diktálnia.

A munkáltató egy naptári évben 3 hónapnál hosszabb ideig nem küldheti el munkavállalóját egyéb munkára. Ez a 3 hónap természetesen részekre osztható.

Fontos, hogy a beosztott a képzettségének és kompetenciáinak megfelelő munkára delegálható. Ha alkalmazott kiküldése a Munka Törvénykönyvével összhangban álló körülmények között zajlott, és a díjazást nem csökkentették, akkor a munkavállalónak általában a hivatalos parancsot kell teljesítenie. Az elutasítás jogot ad a munkáltatónak a munkaszerződés felmondására.

Ha alkalmazott kiküldése ellentétes az előírásokkal, a munkavállalónak nem kell hozzájárulnia hozzájuk (Munka Törvénykönyve 42. § 4.). Ezután a Munka Törvénykönyve 52. cikkének (1) bekezdésének 1. pontja alapján nem lehet fegyelmezetten felmenteni, mivel ez nem jelenti az alkalmazott alapvető kötelezettségeinek súlyos megsértését. Megerősítés megtalálható többek között a Legfelsőbb Bíróság 1999. november 18-i ítéletében (I PKN 370/99). 

Javasoljuk: A munkavállaló elhagyja a munkát - mi jár vele?