Mikor vonatkozik a nyugdíjazási és rokkantsági ellátások elévülési ideje?

A munkaviszony megszűnése bizonyos munkavállalókat megillet bizonyos jogokkal. Az egyik az a lehetőség, hogy végkielégítésként megfelelő díjazást követelhetnek. Kiderült azonban, hogy még ez a jog is lejárhat. Amikor megtörténik a végkielégítés korlátozása öregségi és rokkantsági nyugdíj? A választ a cikkben találja meg!

Mi az elévülés?

Kezdjük azzal, hogy az elévülés polgári jogi intézmény, amely alkalmazotti ügyekre is vonatkozik. A gyakorlatban abból áll, hogy lehetetlen követelni egy meghatározott követelés teljesítését meghatározott idő elteltével. Még akkor is, ha az ellátásra jogosult személy igazolni tudja az ügyét a bíróságon, az elévülési idő lejártával nem tudja hatékonyan érvényesíteni követeléseit.

Az elévülési időt nagyon széles körben használják, főleg bírósági eljárásokban. Lehetővé teszi az adós mentesítését a hitelezővel szembeni felelősség alól. Munkavállalói ügyek esetében mind a munkavállaló, mind a felügyelő igénybe veheti a fenti intézményt. Ez vonatkozik az öregségi és rokkantsági nyugdíjasokra, valamint azokra az emberekre is, akik hamarosan részesülnek ilyen típusú ellátásokban. Lásd még

  • A munkavállaló nyugdíjazása és rokkantsági végkielégítése
  • Nyugdíjas végkielégítés - kinek és milyen körülmények között?
  • Az elbocsátott alkalmazottak végkielégítése

Nyugdíjas és rokkantsági végkielégítés

Elvileg minden munkavállalónak joga van a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos díjazásra. A nyugdíjazási vagy rokkantsági végkielégítés azonban nem jelenik meg, amikor a munkavállalót előzetes értesítés nélkül elbocsátották (az úgynevezett fegyelmi eljárás alapján), vagy amikor a szerződés lejárta után átment az öregségi nyugdíjakra (és nem a teljes öregségi vagy rokkantsági nyugdíjra).

Az Art. A Munka Törvénykönyve 921. cikke szerint az a munkavállaló, aki teljesíti a munkaképtelenségre vagy az öregségi nyugdíjra jogosító feltételeket, akinek munkaviszonya nyugdíj vagy nyugdíjazás miatt megszűnt, jogosult egy havi bér végkielégítésére. Az a munkavállaló, aki végkielégítést kapott, nem szerezheti vissza a jogát. A Legfelsőbb Bíróság 2015. december 9-i ítélete (az ügy hivatkozási száma: I PK 1/15)
A művészetben. A Munka Törvénykönyve 921. cikkének (1) bekezdése megállapította a munkavállaló öregségi vagy rokkantsági nyugdíj miatti munkaviszonyának megszűnése miatti bérjogosultságok minimumát. Az e rendelkezésben előírt nyugdíjazási vagy rokkantsági végkielégítés egyetemes ellátás, amelyet a törvény garantál, összege pedig a munkavállaló munkájáért fizetendő egyhavi díjazásnak felel meg, és független a jogosult személy munkaviszonyának számától. Ez egy olyan juttatás, amelyet minden munkavállalónak életében egyszer meg kell kapnia, amikor az öregségi vagy rokkantsági nyugdíj következtében elveszíti munkaviszonyát. A kollektív munkaszerződésekben és a javadalmazási szabályozásban azonban az e juttatáshoz való jog megszerzésének és összegének meghatározásának szabályai a munkavállalók számára kedvezőbb módon alakíthatók, mint ami a fent említett rendelkezésből ered..

Érdekes módon az iparági előírások magasabb nyugdíj- és rokkantsági ellátások mértékét írhatják elő, néha akár havi fizetés háromszorosának vagy hatszorosának is. Ezt befolyásolhatják többek között általános gyakorlat egy munkahelyen.

A nyugdíj vagy rokkantsági végkielégítés korlátozása

Ha a munkavállaló megfelel az Art. 921. §-a szerint megfelelő végkielégítésre jogosult. Valójában egy ilyen juttatás folyósítása nagyon különböző módon történhet - ebben a kérdésben sok múlik az adott munkahelyen hatályos szabályokon. A felettes megkövetelheti a munkavállalótól, hogy nyújtson be megfelelő végkielégítés iránti kérelmet, az öregségi nyugdíjhoz vagy rokkantsági nyugdíjhoz való jogát igazoló dokumentációval együtt. Más munkáltatók viszont figyelmen kívül hagyják ezt a követelményt, és a vezetőjük kérése nélkül maguk fizetik a végkielégítést.

Végül a végkielégítés kifizethető készpénzben vagy banki átutalással a jogosult számlájára. A gyakorlatban egy ilyen juttatást ugyanúgy kell elszámolni, mint az alkalmazottnak járó javadalmazást. Ne feledje azonban, hogy minden bejelentkezés elévülhet.

A munkáltató megtagadhatja az említett juttatás kifizetését, ha annak esedékességétől számítva 3 év telt el - természetesen ez a munkaviszony megszűnésének napja. Abban az esetben, ha a volt alkalmazott ebben az időszakban nem igényelt végkielégítést, az igénylés joga egyszerűen elvész. A bíróság előtt nem lehet hatékonyan folytatni, feltéve, hogy a volt munkáltató ezután az elévülésre hivatkozik..

1. példa.

Jan úr 2017. április 25-én, amikor szintén nyugdíjba ment, megszüntette jelenlegi munkaviszonyát. A munkáltató azonban elfelejtette kifizetni neki az esedékes végkielégítést. Jan úr emlékezett az ellátáshoz való jogra 2021 májusában. A végkielégítés tényleges igénylésének lehetőségét sajnos elveszítették - ez az ellátás 2021. április 26-án lejárt..

De mi van akkor, ha az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjat később határozzák meg, mint a munkaviszony megszűnésének napján? Valójában nincs egyértelmű válasz erre a kérdésre. Egyes bíróságok úgy vélik, hogy az elévülés mindig a munkaviszony megszűnésének napján kezdődik, mások hangsúlyozzák, hogy elhalasztható. Egyes bírák támogatják azt az álláspontot, hogy ha a nyugdíjhoz való jogot a munkaviszony megszűnése után hivatalosan megállapították, az elévülési idő ettől a későbbi ponttól kezdődik (pl. A nyugdíjszervezet határozatának kiadásának vagy kézhezvételének napjától)..

Az ügy ellentmondásos ítélkezési gyakorlata azonban nem könnyíti meg az ügyet - annak a nyugdíjasnak, aki a végkielégítés bírósági küzdelme mellett dönt, tisztában kell lennie a veszteség kockázatával és lehetőségével. Az adott esetben a bíróság választhatja ki a megfelelő nézetet.

2. példa.

Jan úr 2017. április 25-én szüntette meg korábbi munkaviszonyát, de az öregségi nyugdíjhoz való jogot biztosító határozatot 2017. május 25-én hozták meg (akkor is elvette). A munkáltató elfelejtette kifizetni az esedékes nyugdíjat. Jan úrnak 2021. május 1-jén eszébe jutott az ellátáshoz való jog. A munkáltató azonban az elévülésre hivatkozva nem akarja kifizetni a lejárt juttatást - véleménye szerint Jan úr legkésőbb 2021. április 25-ig ténylegesen végkielégítést követelhet. Az ügyet 2021. május 4-én terjesztették a bíróság elé. r. A jogi előírások következetlen megfogalmazása miatt Jan úrnak 50% esélye van a győzelemre. A bíróság dönthet úgy, hogy a végkielégítés nem esedékes, mert az elévülési idő itt kezdődött a munkaviszony végén (azaz április 25-én). Természetesen a második forgatókönyv is lehetséges - a bíróság úgy dönt, hogy az elévülési idő csak az öregségi nyugdíjhoz való jog hivatalos megszerzésével kezdődött (azaz 2017. május 25-én), ami ebben a helyzetben azt jelentené, hogy az elévülésre csak 2021. május 26-án kerül sor. a végkielégítés teljes mértékben esedékes.

Csökkenti-e a végkielégítés elévülési esélye annak megszerzésének esélyét??

A végkielégítés korlátozása az öregségi vagy rokkantsági nyugdíj nem jelenti azt, hogy a megszerzésének esélye határozottan megszűnik. A volt munkáltatónak nem kell az elévülésre támaszkodnia, de ez kizárólag jóakaratán múlik.

Ha a nyugdíjas a munkaviszony megszüntetésétől számított 3 év elteltével emlékszik a ki nem fizetett végkielégítésre, természetesen kérheti annak kifizetését volt főnökéhez. Nem kényszerítheti azonban arra, hogy teljesítse kérését.

Ilyen helyzetben a volt alkalmazottnak nyilvánvalóan joga van végkielégítés kifizetése iránti kérelmet benyújtani a bírósághoz (leggyakrabban ez a volt munkahely székhelye szerint illetékes járási bíróság lesz). Ha azonban elévülésre került sor, a volt munkáltató sikeresen támaszkodhat az állításra. Ez az egész eljárás azonnali befejezését és a végkielégítés kifizetésének végleges megtagadását eredményezi. További következmény az is, hogy a nyugdíjasnak meg kell fizetnie az eljárás költségeit.

Az elévülési idő megkezdése azonban nem jelenti azt, hogy az mindig 3 év lesz. Az elévülési idő megszakítható és felfüggeszthető. Az Art. 293 kp, az elévülési idő nem kezdődik el, és a megkezdett időszak az akadály időtartamára szünetel, amikor vis maior miatt a jogosult a viták rendezésére kijelölt illetékes szerv előtt nem érvényesítheti követeléseit. Ezért, ha a nyugdíjas az elévülési idő alatt súlyos betegségben szenvedett, akkor akkor is hatékonyan érvényesítheti jogait a bíróságon, ha a törvényben előírt 3 év már végkielégítés miatt lejárt. Ilyen helyzetben azonban be kell mutatni a bíróság előtt, hogy az illetőnek valójában nem volt valós lehetősége jogainak érvényesítésére. Ez történhet például orvosi dokumentumok vagy tanúk tanúvallomásainak felhasználásával. A Legfelsőbb Bíróság 1992. augusztus 26-i ítélete (az ügy hivatkozási száma: I PRN 36/92)
A külföldön tartózkodás olyan helyen, ahol a folyamatos háború miatt a kommunikáció és a hazával folytatott levelezés lehetősége fel van függesztve, az Art. A Munka Törvénykönyve 293. cikke Cikk szerinti vis maior miatti képtelenségének megítélésekor. A Munka Törvénykönyve 293. cikke alapján a jogosultra vonatkozó szubjektív elemeket is figyelembe kell venni.

A nyugdíj és a rokkantsági végkielégítés korlátozása - összefoglaló

A nyugdíjhoz vagy a rokkantsági végkielégítéshez való jog korlátozása az ilyen ellátásra jogosult munkaviszonyának megszűnésétől számított 3 év elteltével következik be. Egyes ügyvédek azonban úgy vélik, hogy az időtartamnak az öregségi nyugdíjra vagy rokkantsági nyugdíjra való tényleges megszerzésének napjától kell kezdődnie, ha ez később történt, mint a munkaviszony megszűnésének napján..

Az elévült követelés a bíróságon nem érvényesíthető hatékonyan, feltéve, hogy a korábbi munkáltató az eljárás során hivatkozik a vonatkozó követelésre. Ha ez megtörténik, a nyugdíjas nem tudja sikeresen igényelni a fennmaradó végkielégítést. Javasoljuk: Nem szabványos munkaidő. A munkaadó fizet-e a túlórákért?