Mi a fizetetlen szabadság korlát?

A jelenlegi munkáltatómnál munkaszerződés alapján foglalkoztam 2021 márciusa óta. A munkaviszonyom kezdete óta már összesen 30 nap fizetés nélküli szabadságot használtam fel. Mi a fizetetlen szabadság korlát? Megtagadhatja a munkáltatóm, hogy megadja nekem??

Marek, Jawor

A fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló és a munkáltató közötti együttműködés felfüggesztésének időszakaként kell kezelni. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalónak ez idő alatt nem kell munkát végeznie a munkáltatónál, és a munkáltató viszont nem fizeti a munkavállaló díját ezért az időért..

Fizetetlen szabadság csak a munkavállaló kérésére

Fizetetlen szabadság csak a munkavállaló írásbeli kérelmére adható. A munkáltató nem küldhet munkavállalót hozzá kifejezett beleegyezése nélkül. Ezenkívül a munkavállalónak nem kell megindokolnia, miért akar ilyen típusú szabadságot igénybe venni.

Mennyibe kerül a ki nem fizetett szabadság??

A fizetés nélküli szabadságot a Munka Törvénykönyve szabályozza. Egyik sem jelzi azonban a fizetetlen szabadság korlátját, amelyet a munkavállalónak meg lehet adni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az ilyen szabadság több napig, hetekig vagy akár hónapokig is eltarthat. Fontos, hogy annak megadása teljesen független az Ön szabadságának mennyiségétől. A munkavállaló kérhet fizetés nélküli szabadságot, függetlenül attól, hogy jogosult-e éves szabadságra vagy sem. Lásd még

  • A munkaviszony megszűnése utáni betegség és a munkanélküli ellátáshoz való jog
  • Betegségi ellátás a megbízási szerződés megszűnésekor

A fizetés nélküli szabadság kihatásának következményei

Mint már említettem, szabadságkorlát az ingyenes szolgáltatást egyetlen szabályozás sem határozta meg. Emlékeztetni kell azonban arra, hogy a szabadság ideje:

  • nem szerepel a szolgálati évek számában; 
  • ebben az időszakban a munkavállaló nem tartozik szociális és egészségbiztosítás alá, ami azt jelenti, hogy ez az időszak nem számít bele az öregségi nyugdíjba;
  • 30 nap elteltével a munkavállaló elveszíti az ingyenes egészségügyi ellátáshoz való jogot, mivel már nem tartozik egészségbiztosítással;
  • a munkavállaló nem jogosult táppénzre vagy egyéb juttatásokra, például táppénzre, ápolási támogatásra vagy rehabilitációs ellátásra.

Ha a fizetés nélküli szabadság ideje alatt a munkavállaló betegszabadságot kap, az nem szakítja meg a szabadság időtartamát

Megtagadhatja-e a munkáltató a munkavállaló fizetés nélküli szabadságát??

A Munka Törvénykönyve rendelkezései az art. 174. cikk, 1. bekezdés: "A munkavállaló írásbeli kérésére a munkáltató fizetés nélküli szabadságot adhat neki ".

Ez a rendelkezés azt jelzi, hogy a munkáltató engedélyezheti, de nem kell beleegyeznie a munkavállaló fizetés nélküli szabadságának megadásába. Így ebben a tekintetben a munkáltató a meghatározó személy.

Emlékeztetni kell azonban arra, hogy a munkáltatót mindig az Art üzenetének kell vezérelnie. A Munka Törvénykönyve 8. cikke: "Nem élhet olyan jogával, amely ellentétes lenne e jog társadalmi-gazdasági céljával vagy a társadalmi együttélés elveivel. A jogtulajdonos ilyen cselekedete vagy mulasztása nem minősül a törvény gyakorlásának, és nem védi a.

 Igaz, hogy a munkáltatónak nem kell igazolnia a megtagadását, de ezt objektív okkal kell igazolni.

 Ezenkívül a felek meghatározhatják, hogy a 3 hónapnál hosszabb fizetés nélküli szabadság idején a munkáltatónak fontos okokból joga van visszahívni a munkavállalót erről a szabadságról. Javasoljuk: éves szabadság - mikor kell megrendelni?